Opublikowany przez: Kasia P. 2018-09-07 09:20:31
Autor zdjęcia/źródło: noworodek @ Designed by Onlyyouqj
Gdy po raz pierwszy widzimy swoje dziecko, trzymamy je, przytulamy widzimy je jako najpiękniejszy dar jaki tylko mogliśmy otrzymać. Nie ma znaczenia czy maluch ma jeszcze resztki mazi płodowej, czy nie. Tymczasem warto nie spieszyć się z pierwszą kąpielą, ponieważ ta białawo-żółtawa substancja o lekkiej konsystencji nie jest groźna, a wręcz przeciwnie.
Zaczyna pokrywać ciało dziecka ok. trzeciego trymestru ciąży. Jeśli dziecko urodzi się wcześniej to nie będzie miało na sobie zbyt wiele mazi płodowej. Im później tym bardziej możemy liczyć na to, że maluch będzie cały wymaziany. Noworodki urodzone blisko terminu porodu mają już mazi mniej, ponieważ ich skóra zaczyna mieć już podstawową barierę ochronną.
Jest ich naprawdę dużo, więc postaram się wymienić najważniejsze z nich. Być może to Was przekona, żeby niczego się nie bać i postawić na późniejszą kąpiel noworodka.
- Jeszcze w trakcie ciąży maź pełni funkcje izolacyjną dla dziecka od wód płodowych. Dzięki temu łatwiej może dojrzewać i kształtować się skóra dziecka.
- Przypomina antybiotyk, ponieważ dzięki lizozymowi chroni dziecko przeciw bakteryjnym i grzybiczym patogenom.
- Dzieci, które pozostają w mazi, a nie są kąpane zaraz po porodzie maja lepiej nawilżoną skórę i lepsze jej pH. Maź zatem to najlepszy kosmetyk nawilżający, który daje nam natura.
- Leczy rany i podrażnienia.
- Doskonale oczyszcza skórę.
- Zawiera witaminę E, czyli przeciwutleniacz, który działa jak antyoksydant.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że pierwsza kąpiel powinna się odbyć po 24 godzinach życia dziecka. Jeśli to możliwe to chociaż po sześciu godzinach od urodzenia. Oczywiście na standardy szpitala zwykle nie mamy wielkiego wpływu, ale jeśli zgłosimy takie zapotrzebowanie, zwykle nie ma problemu z tym (o ile nie ma ku kąpieli innych powodów) żeby kąpiel dziecka opóźnić.
Naukowcy bardzo chętnie odkryliby krem, który chociaż w jakimś stopniu miałby tak cudowne właściwości dla skóry jak ma właśnie maź płodowa. To unikatowa substancja, która wspiera rozwój skóry i chroni maluszka oraz pomaga mu się zaadaptować w nowym środowisku.
Zapraszam doświadczone mamy do komentarzy pod artykułem. Zdradźcie jak to było u Was z kąpielą?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.